Svatý Valentýn

6. února 2009 v 17:56 | Rézinka |  Různé

Proč slavíme Valentýn- legendySvátek zamilovaných se slaví každý rok 14. února, v den, kdy má svátek Valentýn. Mnoho lidí hledá původ tohoto svátku v USA, to je však omyl. Valentýn je totiž historicky doložená postava. Proto je tento svátek stejně významný jako jiné historická výročí. V České republice má poměrně mladou tradici. Zamilovaní lidé si tento svátek užívali poprvé až po pádu totalitního režimu, po roce 1989.

Pranostika: Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna.

Život svatého Valentýna je opředen mnoha tajemstvími. Z několika mála historických dokumentů lze zjistit, že zemřel v roce 269 (historici se však na roce jeho skonu neshodují a domnívají se, že mohl zemřít v letech 268 až 273) a následně byl prohlášen za svatého. Za svého života působil v kněžském úřadu za vlády císaře Claudia II. Gothica. Koluje o něm celá řada legend.

Křesťanská legenda

Podle křesťanské legendy se císař Claudius II. účastnil mnoha bitev, ale římští muži jen neradi vstupovali do armády. Claudius byl přesvědčen, že to bylo proto, že nechtěli opouštět své milé a rodiny, a proto se rozhodl zakázat všechna zasnoubení i svatby v celém Římě. Svatý Valentýn byl římský kněz - nedbal Claudiova zákazu a dál tajně oddával zamilované páry. Za tyto skutky byl uvězněn a odsouzen k smrti. Trest byl vykonán 14. února r. 296 n. l.. Legenda ještě uvádí, že před popravou stihl napsat milostný dopis jisté ženě, a tak vzniklo první valentýnské přání.

Pohanská legenda

Pohanská legenda ze starého Říma vypodobňuje Valentýna jako velmi ctnostného, počestného a moudrého člověka. O jeho moudrosti se doslechl dokonce i císař a povolal si Valentýna k sobě. Nešetřil chválou a neskrýval obdiv k Valentýnovi, posteskl si také nad okolnostmi, kvůli kterým se Valentýn nemůže stát přítelem císařovým. Protože Valentýn, ač tak moudrý a vzdělaný, věří pověrám (měl na mysli křesťanství). Císař nakázal městskému prefektu Astoriovi, aby na Valentýna dohlížel. A aby byl Valentýn pod důslednou kontrolou, vzal si ho Astorius do svého domu. Tam se Valentýn setkal s velmi krásnou, ale nevidomou dcerou prefekta. Astorius požádal Valentýna, aby se modlil za dceřin zrak. Valentýn tak rád učinil, protože v sílu modliteb věřil, a dívku si zamiloval. Zázrak se opravdu stal a dívce se zrak vrátil. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané odmítli v zázrak uvěřit a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem mu oddělili mečem hlavu od těla. Navzdory trpkému osudu se stal sv. Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky.


Aby si udrželi svou lásku, měli by zamilovaní na svatého Valentýna dodržovat některé zvyky:
  • Snídat valentýnský toust s máslem, sypaný skořicovým cukrem.
  • Svému miláčkovi potají předat bláznivý dárek překvapí i rozesměje.
  • Poslat svému miláčkovi zamilované přáníčko - Valentýnku.
  • Dárkem obdarovat i své rodiče.
  • Svým domácím mazlíčkům uvázat červenou mašli.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama