Kamil Bednář

9. února 2007 v 16:29 | já
tak tady je další referát do ale teď do literárky! (nemám ráda literárku)

Kamil Bednář
4. července 1912, Praha - 23. května 1972 Mělník
Básník a překladatel, člen Jarního almanachu básnického ("mlčenlivá generace"), mluvčí skupiny Ohnice, autor próz a básní pro děti.
Pocházel z úřednické rodiny, studoval krátce na Právnické fakultě UK a pak literární historii a estetiku na Filozofické fakultě UK. Byl zaměstnán jako redaktor v nakladatelství Melantrich, od roku 1949 v Českoslovanském spisovateli. Od r.1959 se věnoval jen literární práci.
Po vydání Jarního almanachu vydal Bednář esej "Slovo k mladým", v níž charakterizoval postoj mladé generace jako nedůvěru ke všem ideologiím, technickému i civilizačnímu pokroku, hlásá poezii "nahého člověka", osvobozeného od společenských vztahů na samou podstatu člověčenství, návrat k "věčným hodnotám". Na polemiku k eseji reagoval knihou "Ohlasy Slova k mladým". Jako básník debutoval sbírkou "Kámen v dlažbě, v níž apokalyptické vize zániku vesmíru jsou provázeny pocity smrti, úzkosti, bolesti. Existenciální stavy samoty, nicoty, absurdity lidské existence zkonkrétněné otcovou smrtí se projevují ve sbírkách "Kamenný pláč" a "Veliký mrtvý". Touha po soucítícím člověku, láska a něha vyzařuje ve sbírkách "Hladiny tůní a "Písně lásky" . Jako mluvčí skupiny Ohnice se přihlásil k odkazu Jiřího Ortena. Na válečné události reagovaly sbírky "Praha pod křídly války, Jim hostinou bylo.... V dalších sbírkách Bednářových se projevuje prozaizace verše, zcivilnění básnického výrazu. Těžiště jeho tvorby se přenáší do překladů (nejvýznamnější překlady amerického básníka R.Jefferse) a do tvorby pro děti.
Díla
Kámen v dlažbě
Milenka modř
Kamenný pláč
Po všech svatbách světa
Bosé oblohy
Hladiny tůní
Duše orlů
Paměť bojovníků
Jim hostinou bylo
Dějiny srdce
Johanes doktor Faust
Kouzlení a cesty doktora Fausta
Autor knih pro mládež: Dvanáct bratrů Malá dobrodružství, Slunce život, Děvčátko z Itálie, Pohádky ze starého kočáru
a překládal zvláště díla R. Jefferse.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Děláte hodně referátů?

Ano 48.3% (14)
ani ne 24.1% (7)
ne 13.8% (4)
vůbec 13.8% (4)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama