Ferdinand 1. Habsburský

9. února 2007 v 16:25 | já
další referát (z dějepisu!)
Ferdinand I. Habsburský
(10.3.1503 -25.7.1564)
"Panovník, který stojí na počátku rakousko-česko-uherského soustátí"
Ferdinand I. Habsburský, římský císař, český a uherský král, zakladatel rakouské linie habsburské dynastie, přichází na svět 10. března roku 1503 ve Španělsku na zámku jako mladší syn kastilského krále a burgundského vévody Filipa I. Sličného a Johanny (Šílené), dědičky španělského trůnu. Dětství a mládí prožije Ferdinand I. ve Španělsku na dvoře matčina otce Ferdinanda Aragonského. V roce 1515 se pak začíná rýsovat Ferdinandova panovnická budoucnost - na základě dynastické sňatkové smlouvy mezi jeho druhým dědem, habsburským císařem Maxmiliánem I. a králem Vladislavem Jagellonským je rozhodnuto, že se Ferdinand I. Habsburský stane manželem Vladislavovy dcery Anny Jagellonské (sňatek sám se pak koná o šest let později, 26. května roku 1521). Po Maxmiliánově smrti v roce 1519 je řešena otázka rakouského habsburského dědictví a otázka nástupnictví na trůnu římskoněmeckého císaře - císařem se stává Ferdinandův bratr Karel V. (od roku 1516 španělský král), rakouské země získává po sérii jednání a smluv z 1520-1522 Ferdinand I. - v roce 1520 wormskou smlouvou získává Rakousko a část alpských zemí, v roce 1521 italské habsburské državy a v roce 1522 Tyrolsko a habsburská území ve Švábsku.
Když pak v roce 1526 umírá Ferdinandův švagr, bratr Anny Jagellonské Ludvík, začíná Ferdinand I. Habsburský usilovat o nástupnictví v českých a uherských zemích - v českých zemích je pak zvolen králem 23. října roku 1526, součástí volby je Ferdinandův slib, že bude dodržovat kompaktáta, bude respektovat svobodu českých stavů, uhradí polovinu královských dluhů a přenese své sídlo do Prahy. V Uhrách je pak Ferdinand I. Habsburský částí šlechty zvolen králem 17. prosince roku 1726 o trůn a vládu nad Uhrami pak ale celá léta bojuje se sedmihradským vévodou Janem Zapolským, který byl uherským králem zvolen o měsíc dříve než Ferdinand. 5. ledna roku 1531 je Ferdinand I. Habsburský zvolen v Kolíně nad Rýnem římským králem později se pak stává nástupcem svého bratra, Karla V., na trůnu římského císaře: stává se jím poté, co se nemocný Karel V. uchýlí v roce 1556 do ústraní - slavnostně je Ferdinand I. vyhlášen římskoněmeckým císařem prohlášen 15. března roku 1558.
Ferdinand I. Habsburský během svého téměř čtyřicetiletého panování vytváří spojením rakouských habsburských držav s českými a uherskými zeměmi jako první habsburský panovník státní celek, který pak jako habsburská monarchie přetrvá v podstatě až do roku 1918. Za Ferdinandovi vlády dochází v monarchii k mnoha změnám - Ferdinand I. Habsburský usiluje o pevné spojení zemí monarchie a jejich centrální řízení, prosazuje dědičnost trůnu a jako protiváhu a omezení zemských úřadů českých a uherských zakládá ve Vídni centrální úřady, a to na základě tzv. dvorského řádu (Hofstaatsordnung).
V roce 1547 se Ferdinandův absolutismus s českými stavy střetává během tzv. prvního stavovského odboje - stavy jsou poraženy a moc Ferdinanda I., po exemplárních popravách a konfiskacích stavovského majetku, upevněna. Za vlády Ferdinanda I. Habsburského dochází též k pomalé rekatolizaci českých zemí.Za svého života je Ferdinand I. Habsburský ženatý s již zmíněnou Annou Jagellonskou, dcerou českého krále Vladislava Jagellonského - s Annou má pak Ferdinand I. patnáct dětí: Alžbětu, Maxmilliána (budoucí císař Maxmillián II., Annu, Ferdinanda, Marii, Magdalénu, Kateřinu, Eleonoru, Markétu, Janu, Barboru, Karla, Voršilu, Helenu a Janu. Ferdinand I. Habsburský umírá 25. července roku 1564 ve Vídni, jeho ostatky jsou uloženy v chrámu sv. Víta v Praze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama